* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* زنبور داران لرستان و ریزگردها

خسارت ریزگردها به زنبورداران لرستانی/ سوغات لرستان از عیار افتاد!
خرم آباد - خبرگزاری مهر: استمرار روند ورود موجهای گرد و غبار به لرستان علاوه بر خسارات جدی به زنبورداران این استان تولید عسل به عنوان سوغات لرستان را با چالش جدی مواجه کرده است.


به گزارش خبرنگار مهر، هجوم ریزگردهای عربی که با خشکسالی در استان لرستان همراه شده است زمینه ساز خسارت به زنبورداران لرستانی و ضربه به سوغات این استان شده به طوریکه تولید عسل در لرستان با مشکل جدی مواجه شده است.

خسارت 140 میلیاردی به زنبورداران لرستانی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در آخرین اظهارات خود پیرامون خسارات وارد شده به زنبورداران لرستانی گفت: آلودگی هوا و حاکم شدن گرد و غبار ناشی از ورود ریزگردهای عربی به لرستان بیش از 140 میلیارد و 610 میلیون ریال به زنبورداران خسارت وارد کرده است.

برزو رضائیان افزود: متوسط برداشت عسل از هر کندو پارسال 9 کیلوگرم بود که امسال به علت آلودگی هوا به 2 کیلوگرم کاهش یافته است.

وی ادامه داد: زمانی که گرد و غبار به صورت لایه ای بر روی گلها قرار می گیرد بعلت مخلوط شدن ذرات آن با شهد رقیق گلها، غلظت آن افزایش می یابد و در نتیجه زنبور عسل نمی تواند از این شهدها استفاده کند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به توانمندی لرستان در تولید عسل، یادآور شد: در حال حاضر در این استان بیش از یک هزار و 200 نفر در زمینه پرورش زنبور عسل فعالیت دارند.

کاهش چند برابری تولید عسل لرستان

این سخنان در حالی مطرح می شود که پیش از این رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان خسارات گرد و غبار به زنبورداران این استان جدی و نگران کننده خوانده بود.

اسحاق طاهری مقدم با اشاره به خسارت های ناشی از ریزگرد های عربی در زمینه تولید عسل استان لرستان نیز یادآور شد: متاسفانه استمرار ورود ریزگردها به استان موجب کاهش تولید عسل در استان شده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید عسل در سال گذشته در استان لرستان بیش از یک هزار و 300 تن و لرستان همواره به عنوان یکی از قطبهای تولید عسل کشور مطرح بوده است، افزود: این در حالیست که به دلیل ورود ریزگردهای عربی به استان میزان تولید عسل در لرستان به 750 تن کاهش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان با اشاره به کاهش چند برابری تولید عسل در لرستان، ادامه داد: این در حالیست که در سالجاری میزان تولید عسل در لرستان تا 540 تن نیز کاهش یافته است.

زنبورها به جای گرده گل ریزگردها را جمع می کنند!

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان نیز پیش از این با اشاره به تاثیر ریزگردهای عربی بر میزان تولید عسل در لرستان، از کاهش چشمگیر تولید "سوغات لرستان" خبر داده بود.

کریم قربانی با بیان اینکه ریزگرد های عربی با تاثیر بر روی عمل فتوسنتز و کاهش غذا سازی درختان باعث خسارات فراوانی در حوزه منابع طبیعی لرستان شده است، افزود: همچنین این ریزگردها بر روی رشد گیاهان و گرده افشانی گلها نیز تاثیر نامطلوبی گذاشته است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان یادآور شد: ریزگردهای عربی با نشستن بر روی گلهای درختان باعث جلوگیری از میوه دهی درختان نیز می شود.

وی با اشاره به اینکه ریزگردهای عربی همچنین در کشاورزی لرستان نیز اثرات نامطلوبی داشته است، بیان داشت: به عنوان مثال یکی از اثرات منفی این پدیده خسارت به واحد های زنبورداری در لرستان است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان لرستان با بیان اینکه متاسفانه زنبور عسل به جای گرده گل گرد و غبار ناشی از این پدیده را با خود جمع آوری می کند، گفت: سال گذشته این استان خسارات فراوانی در زمینه صنعت زنبورعسل متحمل شد.

قربانی با اشاره به میزان خسارات ریزگردهای عربی به صنعت زنبور عسل لرستان، عنوان کرد: پدیده ریز گردهای عربی باعث شده است که میزان تولید عسل در سال گذشته در هر کندو از 11.5 کیلوگرم به تنها سه کیلو کاهش یابد.


جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic