تبلیغات
خاک - * راهكارهای نماینده اهواز برای مقابله با پدیده گرد و غبار
* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* راهكارهای نماینده اهواز برای مقابله با پدیده گرد و غبار

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی معتقد است كه اراده‌‌ای جدی برای حل مشكل گرد و غبار در كشور وجود ندارد.

سیدشریف حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار كرد: مجمع نمایندگان استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته هیات رئیسه جدید خود را شناخت و به این ترتیب معضلاتی مانند بیكاری، ریزگردها و بحث انتقال آب به عنوان اولویت‌ها در دستور كار این مجمع قرار گرفته است.

وی افزود: در زمینه حل معضل گرد و غبار، دعوت از وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان مرتبط برای ارائه گزارشی از آخرین اقدامات انجام شده در برنامه مجمع نمایندگان خوزستان قرار دارد؛ البته به جلسه بدون خروجی معتقد نیستم؛ جلساتی كه در این زمینه برگزار می‌شود باید خروجی داشته باشند و در نهایت گزارشی به مردم ارائه شود.

حسینی تصریح كرد: اكنون بحث معیشت و رفاه مردم در اولویت نخست قرار دارد و این موضوع باید توسط دولت، نمایندگان و همه مسئولان مرتبط پی‌گیری شود؛ با توجه به اینكه شاهد تورم هستیم، موضوع كنترل قیمت‌ها باید در اولویت نخست كار قرار گیرد؛ با این وجود موضوع ریزگردها و كنترل آنها را نباید فراموش كنیم و در این زمینه باید فكری اساسی شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس درباره روش‌های مقابله با ریزگردها، خاطرنشان كرد: در نگاه نخست خیلی‌ها تصور می‌كنند مالچ‌پاشی تنها راه حل معضل گرد و غبار است، ولی این‌چنین نیست. مالچ‌پاشی در واقع برای تثبیت شن‌های روان با هدف نهال‌كاری است. مالچ‌پاشی روشی نگه‌دارنده برای رشد درخت در خاك است، ولی راهكارهای دیگری نیز برای انجام این كار وجود دارد.

وی با تاكید بر اینكه پرآب كردن تالاب هورالعظیم یكی از روش‌های كنترل ریزگردها است، ادامه داد: زمانی كه این تالاب پر آب شود، هاله‌ای از رطوبت در منطقه ایجاد می‌شود كه می‌تواند ریزگردها را كنترل كند و از انتقال آنها به شهرها جلوگیری كند، به همین منظور در سال 89 اعتباری برای پرآب كردن تالاب هورالعظیم اختصاص یافت. همچنین با توجه به اینكه دو سوم تالاب هورالعظیم در كشور عراق واقع است، پرآب كردن این بخش از تالاب نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

حسینی با بیان اینكه در صورتی كه تالاب هورالعظیم پرآب شود، وضعیت موجود تا حدود زیادی بهبود می‌یابد، گفت: موضوع دیگری كه باید مورد توجه باشد این است كه نخل‌های موجود در جنوب كشور عراق و نخلستان‌هایی كه در كرانه غربی استان خوزستان قرار دارند در سال‌های جنگ تحمیلی از بین رفته‌اند، در نتیجه لازم است وضعیت نامناسب این نخلستان‌ها بهبود یابد. چنانچه این نخلستان‌ها احیا شوند، در جلوگیری از نفوذ ریزگردها به شهرها موثر خواهند بود.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر روش‌های قدیمی، روش‌های جدیدی در شاخه نانوتكنولوژی نیز برای مهار ریزگردها وجود دارد كه لازم است با این روش‌ها نیز آشنا شویم. استفاده از این روش‌ها اكنون در حال بررسی است؛ البته هزینه استفاده از این روش‌های نوین بسیار بیشتر از روش‌های قدیمی است، ولی باید بپذیریم كه با پرداخت هزینه بیشتر می‌توانیم از این وضعیت بحرانی خارج شویم. روش‌هایی مانند احیاء نخلستان‌ها اقدامی بلند مدت است، این در حالی است كه كه روش‌های جدید در كوتاه مدت نتیجه می‌دهند.

وی تاكید كرد: مجمع نمایندگان استان خوزستان به شدت در حال پیگیری موضوع گرد و غبار است.

کد خبر: 91042414023

جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User