تبلیغات
خاک - * ریزگردها دردسری جدید برای تولید نفت
* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* ریزگردها دردسری جدید برای تولید نفت


 پدیده گرد و غبار و ریزگردها این روزها به یکی از اساسی ترین مشکلات مناطق نفتی کشور بدل شده تا جایی که کارشناسان از تاثیرمنفی این ریزگردها بر روی تجهیزات نفتی خبر می دهند.


 این پدیده پیامدهای زیست محیطی فراوانی در بر دارد که برای کاهش آنها روش های بسیار پرهزینه از جمله آنها شن ریزی، درختکاری، مالچ پاشی و استفاده از شیره نیشکر توصیه می شود که آثار آن مقطعی است.
به گفته سرپرست واحد محیط زیست شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ، بروز پدیده گرد و غبار و ریزگردها منشا بیرونی دارد و کانون جوشش این پدیده در چند کشور آفریقایی و آسیایی است که باید برای مهار آن راهکار بین المللی اندیشیده شود. اگرچه بخش اندکی از این معضل داخلی است که این شرکت برای کاهش آلاینده ها برنامه هایی در دست اجرا دارد.

براساس اظهارات فرهاد صفاریان، اجرای طرح مهار این ریزگردها به عهده اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان است و تاکنون 207 میلیارد ریال به عنوان پیش پرداخت در اختیار آن اداره کل قرار گرفته است.

با اینحال در چنین شرایطی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران بر ایجاد مشکلات زیادی برای این شرکت ناشی از وجود این ریزگردها تاکید کرده است.
زیرکچیان زاده با اشاره به پدیده ریزگرد به کشور در سال‌های اخیر اظهار کرد: ورود این پدیده آب و هوایی به کشور به ویژه در مناطق عملیاتی فلات قاره مشکلات زیادی از جمله نبود توان پرواز هواپیماها و هلیکوپترها و نیز حرکت نکردن شناورها در واحدهای عملیاتی را به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: از نهادهای مسئول تقاضا داریم راهبردهای لازم را برای مقابله با این پدیده جوی به عمل آورده و در راه مبارزه با ریزگردها که حتی در برخی از سکوها نیز تلاشگران صنعت نفت را با مشکلات جدی رو به رو کرده، تدبیری جدی اندیشیده شود.
به گفته کارشناسان محیط زیست، هم اکنون فرآیند خاصی برای مقابله و مهار پدیده گرد و غبار در حجم بسیار وسیع با غلظت بالا در جهان وجود ندارد.

پدیده گرد و غبار چند سال است کشور ما را به ویژه در مناطق غرب و جنوب غربی تحت تاثیر قرار داده است و پیامدهایی برای سلامت انسان، آب و هوا و محیط زیست در بخش های کشاورزی، پرورش گیاهان، صید و صیادی و آب های جاری و صنایع مختلف در بردارد.


منبع: خبر آنلاین
 

جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User