تبلیغات
خاک - * ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار مهار ریزگرد‌ها کجا صرف شده است؟
* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار مهار ریزگرد‌ها کجا صرف شده است؟

آفتاب: تهران در شرایطی که نخستین فصل سال را پشت سر گذاشته و چند روزی است وارد دومین فصل سال شده، همچنان میزبان «غبار عربی» است و این میهمان نا‌خوانده در «غبار بی‌ برنامگی» از سر مردم این کلان شهر دست بردار نیست.

به گزارش ایلنا، مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست در این ارتباط گفت: رییس سازمان محیط زیست کشور اخیرا اظهار داشته‌اند ۱۰۰ میلیارد تومان از یک میلیارد دلار اعتبار کنترل آب‌های مرزی و مهار گرد و غبار برای مهار ریزگرد‌ها و مدیریت تالاب‌ها به سازمان محیط زیست اختصاص یافته و مشغول اجرای برنامه‌های خود در قالب این طرح هستیم اما اصل کار شامل تثبیت شن‌های روان و بیابان‌زدایی جزء ماموریت‌های سازمان جنگل‌هاست.

مهار ریزگرد‌ها وظیفه سازمان جنگل‌هاست یا سازمان محیط زیست؟

وحید نوروزی افزود: اگر اصل ماجرا در حیطه اختیارات سازمان جنگل‌هاست، پس چرا چند سال است در نیمه اول هر سال مسئولان سازمان محیط زیست و استانداری تهران وعده و وعیدهای فراوانی به مردم داده و مسئولین سازمان مذکور سفرهای مکرری به عراق انجام می‌دهند؟

وی با اشاره به اینکه در بحث‌هایی مانند آلودگی هوا و خروج خودروهای فرسوده، مقامات سازمان محیط زیست در چند سال اخیر با انتقاد از ورود مسئولان قبلی این سازمان به فعالیت‌ اجرایی، وظیفه خود را ستادی و حاکمیتی می‌دانستند، اظهار کرد: مسئولین سازمان محیط زیست بفرمایند این ۱۰۰ میلیارد تومان ناقابل که برای مهار ریزگرد‌ها دریافت نموده‌اند را چگونه هزینه کرده‌اند؟

حالا حالا‌ها خبری از بهبود وضعیت محیط زیست نیست

نوروزی با طرح این پرسش که مگر فعالیت‌های ستادی و حاکمیتی چقدر هزینه دارد، تصریح کرد: اگر مدیران سازمان محیط زیست در مهار گرد و غبار وارد اجرا شده‌اند، به این سوال ساده جواب دهند که فعالیت‌های اجرایی آن‌ها چقدر در مهار ریزگرد‌ها اثرگذار بوده و تاثیر این موضوع اساسی و در عین حال ساده را به صورت عامه فهم به اطلاع افکار عمومی برسانند.

مشاور زیست محیطی معاون شهردار تهران با اعلام اینکه اگر ما را به اتهام فرافکنی که البته دیگر خیلی قدیمی شده متهم نمی‌کنند، باید بگویم: نمی‌خواهیم نا‌ امیدانه به مسائل نگاه کنیم ولی حقیقت تلخ و گزنده‌ای که وجود دارد، آن است که این قصه سر دراز دارد و حالا حالا‌ها خبری از بهبود وضعیت محیط زیست نیست.

در بحث آلودگی هوا دچار بی‌ برنامگی و روزمرگی شده‌ایم

از سوی دیگر مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد: هر چقدر در عملکرد یک ساله سازمان محیط زیست در مورد مهار ریزگرد‌ها بیشتر کنکاش می‌کنیم، بیشتر به این نتیجه می‌رسیم که در این مورد از اجرای برنامه‌ اساسی خبری نیست.

یوسف رشیدی با تأکید بر اینکه در بحث آلودگی هوا دچار «بی‌ برنامگی» و «روزمرگی» شده‌ایم، افزود: بر اساس بند (ب) ماده ۱۹۳ قانون پنجم توسعه، سازمان محیط زیست مکلف است تمهیدات لازم را برای کاهش آلودگی هوا تا حد استانداردهای جهانی با اولویت شناسایی کانون‌های انتشار ریزگرد‌ها و مهار آن‌ها اجرا کند.

نتیجه سفرهای مکرر به عراق را اعلام کنید

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست مکلف است هوای کلان شهر‌ها را در حد استاندارد و بهداشتی نگه دارد، اظهار کرد: این در حالی است که در مورد مهار ریزگرد‌ها به رغم سفرهای مکرر مسئولان این سازمان به عراق هیچ گونه اقدامی به صورت عملی انجام نشده و آنچه تا کنون از این سفر‌ها عاید کشورمان شده، عدم همکاری آن‌ها بوده است.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا در پایان با طرح این پرسش که بعد از گذشت این همه سال از مذاکرات فی‌ما‌بین و بررسی انواع راه حل‌ها چطور مسئولان سازمان محیط زیست تا کنون نتوانسته‌اند عراق را درباره مهار ریزگرد‌ها با خود همسو کرده و آن‌ها را مجاب به همکاری با کشورمان کنند، خاطرنشان کرد: وقت آن رسیده که مسئولین مربوطه نتیجه سفرهای مکرر خود به عراق در خصوص مهار ریزگرد‌ها را اعلام کنند.

اظهارات متناقض مسئولان دولتی درباره ریزگرد‌ها

در این میان اظهارات متناقض برخی مسئولان دولتی درباره مهار گرد و غبار جای تامل دارد، چنان‌چه یکی از مسئولان استانداری تهران در اظهار نظری از آب پاشی شهر تهران به عنوان راه حل مهار ریزگرد‌ها نام برده و در نظر تکمیلی خود، استفاده از مخلوط آب و مواد چسبنده را راهکار مهار ریزگرد‌ها اعلام کرده بود.

هم‌زمان یکی از مسئولان مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده بود هیچ تدبیر خاصی را نمی‌توان برای ریزگرد‌ها در نظر گرفت، یکی از مسئولان سازمان محیط زیست از فرصت ۱۰ ساله برای خشکاندن ریشه گرد و غبار خبر داده بود و‌‌ همان موقع،‌‌ همان مسئول استانداری تهران نیز تاکید کرده بود تهران ذاتاٌ دارای ذرات معلق در هواست.

در یکی از آخرین اظهارات از این دست، رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد «ریزگرد‌ها کشنده نیست بلکه تنها برای افرادی که مشکل قلبی دارند یا زنان باردار می‌تواند موجب نگرانی شود» اما بلافاصله پس از این اظهار نظر، یک پزشک فوق تخصص ریه با اعلام اینکه ۳۵ درصد تهرانی‌ها دچار علائم آسم شده‌اند، تاکید کرد: ریزگرد‌ها میزان مرگ و میر را در همه افراد افزایش می‌دهند و این افزایش در افرادی که به بیماری‌های مزمن ریوی یا بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا هستند، بیشتر است.

جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User