تبلیغات
خاک - * مالچ پاشی
* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* مالچ پاشی

مالچ پاشی به طبیعت آسیب می زنداهواز - خبرنگار جام جم: برای تثبیت شن های روان، مالچ های نفتی به محیط زیست آسیب می رساند.
    یك كارشناس محیط زیست می گوید: استفاده از مالچ های نفتی برای تثبیت شن های روان موجب از بین رفتن تبادلات هوایی خاك و نابودی موجودات خاكزی می شود و بهتر است از مالچ پاشی طبیعی استفاده شود.
    علی نوری اظهار كرد: پدیده گرد و غبار در سال های اخیر خسارات فراوانی به محیط زیست خوزستان وارد آورده و باید هرچه سریع تر این پدیده طبیعی كنترل شود.
    وی افزود: مالچ پاشی از جمله روش های تثبیت شن های روان و پدیده گرد و غبار است ولی باید به این نكته توجه كرد كه مالچ های نفتی به محیط زیست آسیب می رساند و موجب از بین رفتن اكوسیستم خاكی می شوند.
    نوری با اشاره به این نكته كه بهتر است مالچ پاشی طبیعی جایگزین مالچ پاشی نفتی شود تا به این طریق آسیب كمتری به محیط وارد آید، افزود: مالچ های طبیعی از موادی مانند بقایای گیاهان و ضایعات طبیعی كارخانه های نیشكر تشكیل شده و استفاده از این مواد در تثبیت شن های روان به طبیعت، آسیب چندانی وارد نمی آورد.
روزنامه جام جم، شماره 2655

میتوانید راجع به انواع مالچ ها در ادامه مطلب بخوانید

انواع مالچ ها
1- مالچ‌های غیرنفتی              2- مالچ‌های نفتی
مالچ‌های غیر نفتی: كلیه مواد یا پوشش‌هایی هستند كه به منظور جلوگیری از تخریب آب، رشد علفهای هرز و به طور كلی جهت افزایش محصول دهی خاك ا زآنها استفاده می‌شود. از قبیل مالچ‌های آلی (مالچهای كاه، برگهای گیاهان، خاك اره، كودهای حیوانی و مالچ‌های مصنوعی مثل پشم شیشه، كاغذ، صفحات فلزی، لایه‌های نازك پلاستیك پلی‌اتیلن، سلوفان )
مالچ‌های نفتی: منظور از مواد یا فرآورده‌های سنگین نفتی حاصل از پالایشگاهها می‌باشد كه بیشتر به منظور جلوگیری از فرسایش خاك تثبیت شنهای روان و افزایش كیفیت و كمیت محصولات كشاورزی مصرف می‌شوند. بعد از جنگ جهانی دوم تثبیت خاك و شنهای روان به وسیله مالچ‌های نفتی مورد آزمایش قرار گرفت و می‌تواند زمینهای لخت و شنهای روان را تثبیت نماید كه این در سطوح وسیعی در كشورهای تونس، الجزایر، مراكش، لیبی، استرالیا، انگلستان و آلمان اجرا شد.
در ایران نیز از سال 1346 استفاده از مالچ‌های نفتی برای تثبیت شنها آغاز شد كه توسط وزارت منابع طبیعی با همكاری قسمت پخش شركت ملی نفت ایران و سایر دوایر دولتی به اجرا درآمد به عنوان نمونه می‌توان به طرح‌های تثبیت شن در 400 هكتار از اراضی فتح‌آباد بوئین زهرا، 350 هكتار از ارضی مراد تپه قزوین، 350 هكتار از اراضی حمیدیه اهواز در حدود 2000 هكتار از اراضی البراویه الباجی خوزستان و انجام آزمایش محدود در گردنه قوچك اشاره نمود.
استفاده از فراورده‌های نفتی برای تثبیت شنهای روان می‌تواند به دو علت باشد:
1- این مواد می‌تواند ذرات لایه سطحی شن را به طور محكمی به هم چسبانده و یك قشر سخت و مقاوم نسبت به باد به وجود آوردند تا سرعت 110 كیلومتر باد را تحمل می‌نماید.
2- استفاده از مالچ‌ نفتی از یك سو از تبخیر شدید رطوبت خاك جلوگیری نموده و آن را تا زمان گسترش كامل ریشه‌‌های گیاهان در خاك ذخیره می‌نماید و باعث افزایش حررات خاك از طریق جذب بیشتر انرژی نورانی می‌شود كه این امر باعث تسریع جوانه زدن بذرها كاشته شده می‌شود.

منبع:http://geography.isfedu.com/list-maghaleh/h7/h7.htm

جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User