تبلیغات
خاک - * بیابان زایی
* توجه !! کاربر گرامی ، خوش آمدید !! مرورگرهای قدیمی مانند اینترنت اکسپلورر مشکلاتی برای دیدن مطالب دارند . لطفا از مرورگرهای جدیدتر استفاده کنید*
خاک

درباره وبلاگ

آسمان آبی وطنم را میخواهم
همان که گرد و غبار نداشت.......

mahdikhajavi_iran@yahoo.com
مدیر وبلاگ : مهدی خواجوی

آخرین موضوع ها

بایگانی (آرشیو)

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ خاک

  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدید :

* بیابان زایی

در استانهایی که درگیر مشکل گرد وخاک هستند ، بین 5 تا 10 درصد ریز گردها منشا داخلی دارند و  این روند در حال افزایش است. در استانهایی مانند یزد و سیستان و بلوچستان سهم درصد منابع داخلی ریزگردها بسیار بالاتر است

http://khakdoni.persiangig.com/image/byaban.jpg

برآوردها نشان می دهد تحت تاثیر عواملی مثل فرسایش خاک و نابودی پوشش گیاهی، سالانه یک درصد به مساحت بیابان های ایران افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران و بر اساس تحقیق انجام شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کشور بررسیها نشان میدهد در سی سال گذشته حدود سی درصد به مساحت بیابانهای ایران افزوده شده که نشانگر سالانه یک درصد افزایش مساحت بیابانهای کشور است.
بر اساس این گزارش انتظار می رود با توجه به تشدید روند فرسایش خاک در ایران در سالیان آینده شاخص بیابانزایی در ایران افزایش یافته و حتی بیشتر از متوسط رشد سالانه یک درصد شود. هم اکنون حدود نیمی از مساحت ایران بیابانی است و در یک پنجم از مساحت کشور زادآوری زیستی در حداقل ممکن بوده و اصطلاحا بیابان مطلق نامیده می شود. ایران در صدر کشورهای رودررو با پدیده فرسایش خاک قرار دارد.

خاک ایران با تلفات دو میلیارد تنی در هر سال بیشترین فرسایش را بین کشورهای دنیا دارد که طبق آمارهای ارائه شده منشاء این فرسایش حیرت‌آور فعالیتهای ناپایدار انسانی است.

رئیس جامعه جنگلبانی ایران با اعلام این مطلب به خبرنگار مهر گفت: رقم 2 میلیارد تن فرسایش خاک ایران چیزی معادل 7/7 درصد فرسایش جهانی است و این رقم بالاترین رقم فرسایش خاک دنیا است.


کاظم نصرتی از بین بردن پوشش گیاهی و طبیعی را عامل لخت شدن خاک کشور دانست و افزود: خاک کشور حفاظ خود را از دست داده است و در مواقع ریزش باران شسته می شود و به شدت آسیب پذیر است. البته دخالتهای بی مورد در عرصه منابع طبیعی و محیط زیست و تجاوز و تخریب و تبدیل اراضی، شخم زدنهای بی حد، واگذاری غیر فنی و غیر کارشناسی و غیر علمی تمامی عواملی است که خاک کشور را در معرض نابودی قرار داده است.


این متخصص منابع طبیعی و محیط زیست عوامل انسان ساز و متاثر از ناکارآمدی مدیریت در سطح منابع طبیعی و محیط زیست را دلیل بروز چنین فجایعی در کشور دانست و تاکید کرد: هر چقدر در کشور نگاه مدیران توسعه محورتر می شود متاسفانه تخریب محیط زیست هم وسعت بیشتری پیدا می کند و سرعت بیشتری به خود می گیرد. تا جایی که خیلی از مناطق آستانه تحمل خود را از دست داده و به زودی با شدت زیادی تخریب خواهند شد.

***************


  از علتهای بیابان زایی ،  انتقال آب از پشت سدها به مناطقی دیگر است

عکس : سد و نیروگاه دز

 http://khakdoni.persiangig.com/image/sad%20dez1.JPG

حمیدرضا خدابخشی گفت: طرح‌های انتقال آب موجب می‌شود برخی سدهای منطقه خوزستان از بهره‌بردای خارج شده و باعث کاهش ظرفیت تولید برق سدهای موجود می‌شود.

دبیر همایش «آسیب شناسی اثرات آب خوزستان بر منافع ملی» در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک استانها، با بیان این مطلب اظهار داشت: توجیه اقتصادی سدها با ظرفیت مخزن آنها تعریف می‌شود و در صورت انتقال آب از سرچشمه رودخانه‌ها، ظرفیت مخزن سدهای خوزستان به حد طبیعی نخواهد رسید؛ بنابراین، این پروژه‌ها صرفه اقتصادی خود را از دست می‌دهند.

حمیدرضا خدابخشی افزود: پروژه انتقال آب، سد کارون 5 را از هر گونه امکان بهره‌وری خارج و بر روی تولید برق نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

وی با مؤثر دانستن انتقال آب در تشدید خشکسالی منطقه خوزستان تصریح کرد: هم‌اكنون بحث انتقال آب برای بخش کشاورزی از طریق چند تونل آغاز شده و بخشی از کم آبی پیش آمده در خوزستان بر اثر انتقال آب بالادست از طریق همین تونل‌هاست.

خدابخشی در ادامه خاطرنشان کرد: انتقال آب در آینده اثرات سوء اقتصادی و اجتماعی در استان خوزستان خواهد داشت و باعث کاهش عملکرد محصولات کشاورزی، افزایش بیکاری و مهاجرت‌های برون استانی و تاثیرات منفی بر اقتصاد ملی خواهد شد.

وی یادآور شد: طرح انتقال آب موضوعی است که پیش از انقلاب مطرح بوده است و شاید در آن زمان طرح کارشناسی و درستی به نظر می‌آمد، اما اکنون پس از گذشت 40 سال و با توجه به آمار و ارقام به دست آمده، متوجه می‌شویم این طرح نمی‌تواند طرح درستی باشد.

حمیدرضا خدابخشی ضمن اشاره به بحث مهندسی ارزش در پروژه‌های ملی گفت: طرح‌های مذکور از استانداردهای یونسکو و کمیسیون سدهای بزرگ تبعیت نمی‌کنند و با ایجاد اشکالات زیست محیطی مانع توسعه پایدار می‌شوند.
وی در ادامه تصریح کرد: برای حل معضلات و مشکلات این‌چنینی، باید از نظرات کارشناسی در باره پیامدهای اقتصادی و اجتماعی طرح‌های ملی استفاده شود


جستجوی واژه ها

نویسندگان

خدمات

با کلیک "اهواز" وضع هوای نقاط مختلف ایران را جستجو و رویت نمایید

لینکدونی

Online User